Különböző nunchakutípusok
A bot-nunchaku
A bot-nunchaku furcsa képződmény: középen lánc köti össze, ám a szintén középen lévő fémmenet segítségével bottá alakítható. Az alábbi képeken egy (hosszabb) magyar és egy taiwani gyártmányú bot-nunchakut tanulmányozhatunk zárt és nyitott állapotukban:
A fegyvertípus egyetlen előnyeként csakis azt említhetjük meg, hogy fémből és nehéz keményfából készült, ezért iszonyú ütőenergiával rendelkezik (a taiwani kizárólag fémcső). Ám ezenfelül az eszköz funkciója határozottan rossz, több szempontból is:
-
minek egy harcilag sokkal hatékonyabb nunchakut bottá alakítani?
-
A középrész fémszerkezete miatt a súlypont középre kerül, ezért a fegyver pörgetéskor instabilabb lesz.
-
A bottá alakított nunchaku szállítása problémásabb, mert (pontosan kétszer) hosszabb a nunchakunál. A nunchaku egyik előnyét éppen az adja, hogy viszonylag kis helyen is elfér.
-
A rudak (nunchakuszárak) sem kúpozottak, ezért pörgetéskor nem feszülnek ki annyira, mint a hagyományos nunchakunál. Az eredmény szintén instabilitás.
-
Az éles peremű középmenet miatt a nunchaku freestyle-forgatása igen kellemetlen. Erről az alábbi 3 kép tanúskodik:
Ugyanakkor érdemes összehasonlítanunk a 2 fegyvert minőségi szempontból.
A hosszabb bot-nunchaku fém középrésszel magyar gyártmány, alaposan nehéz, tehát nem spórolták ki belőle az anyagot és mechanikailag kitűnő konstrukció. A rövidebb taiwani gagyi, amelynek ára 15 GBP, ráadásul Magyarországon nem is kapható. Ennek vásárlása körül voltak fizetési polémiák is, amelyről részletesen olvashatunk a Legutóbbi módosítások című fejezetben (angol nyelven 2015.04.17. dátumnál).