Általánosságban a nunchaku ütések gyorsításáról
A nunchaku igazi erejét a ráterhelhető mozgási energia adja. Ez azt jelenti, hogy nemcsak akkora ütőerővel rendelkezik, amely a meglendített alkarban van; gondoljunk csak a viperára...
Forrás - Source: weapons-universe.com
...amelynek ütőereje a meglendített alkarral azonos (de soha nem lesz több, kivéve ha célzottan elhajítjuk), hanem ehhez a lendítés során további, rendkívül nagy erők adódnak hozzá. Éppen emiatt tulajdonképpen nem is oly lényeges a nagy tűzerejű, de mindenképpen lassabb erőütések alkalmazása, mert a gyors pontütések úgyis éppoly megfelelő ütőerőt fognak produkálni. Ezen gyorsaság mögött az emberi reflexek is messze elmaradnak.
Gyakorló küzdelmeim során jónéhányszor ütöttem olyan gyorsan, hogy egyszerűen
nem láttam sem saját kezemet, sem pedig a becsapódást (erről a megállapodás
szerint mindig egymást tájékoztattuk). Ebből következően egy irányított, de
felgyorsított pontütés a másodperc tört része alatt pontot tehet egy támadás
vagy egy menet végére.
Ennek demonstrálására nézzük meg az alábbi videót. Rendkívül gyorsan, de a
következőket teszem:
kezdetben a nunchaku tiszteletadó, azaz nyugvó pozícióban van a bal kezemben leeresztve, innen indul az ostorcsapásnak nevezett pontütés,
az első, átlós keresztlendítés voltaképpen „mindent eltakarít az útból”. Ha ott előrenyúló, kést tartó kéz van, akkor valószínű a csuklótörés, vele a kés elejtése. (Jegyezzük meg, hogy ilyen esetben a nunchakucsapás kissé le fog lassulni.)
A másik oldalon, a jobb kezemmel teszek egy érdekes mozdulatot. Nos, ez titkos technika, kicsit róla A pontütések irányított gyorsítása című fejezetben beszélek, de lényegében a technika részletezése csakis tanítványok számára elérhető.
A becsapódás (a főütés) balról, vízszintes nyesésként történik (90%), ezáltal a becsapódási energialeadás szinte 100%, ha például a halántékra vagy állkapocsra irányzott.
Az ütés után ne felejtsük el a nunchakut újból pozícióba vezetni!
Látható, hogy az egész jelenet nagyon gyors, nem több kb. 0.5 másodpercnél. Az átlagos ember ezt a sebességet képtelen lereagálni.
Ami a gyorsítás fiziológiáját illeti:
próbáljunk minél lazább izmokkal minél gyorsabban ütni, azaz a gyorsítást semmiféleképpen sem befeszített izmokkal gyakoroljuk. A legtöbb kezdő beleesik ebbe a hibába, ugyanis a befeszített izom merevít, vele lassít.
Nézzük meg a rövid videót: